Aloes jest bardzo często wykorzystywanym składnikiem do produkcji kosmetyków stosowanych do codziennej pielęgnacji skóry, ale również i do celów leczniczych. A wszystko to za sprawą jego cudownych właściwości - zadba o właściwe nawilżenie, odżywienie, a także ochronę skóry.

Wyjątkowe właściwości aloesu

Aloes wyróżnia się tym, że jest rośliną potrafiącą zatrzymywać wodę wewnątrz liści, co zapewnia mu przetrwanie w trudnych i suchych warunkach. Liście aloesu są w taki sposób zbudowane, że roślina może zamykać swoje pory, chroniąc się w ten sposób przed parowaniem wody na zewnątrz i utratą zawartych w niej cennych substancji. Co ciekawe, nawet przecięty liść aloesu potrafi szybko sam się zagoić, aby nie dopuścić do zbyt dużej utraty wody.

Miąższ z wnętrza liścia aloesu jest bardzo cenny ze względu na zawarte w nim, między innymi, cukry złożone, sole mineralne, aminokwasy oraz enzymy, które wykazują właściwości odżywcze, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, a także przeciwbólowe. Do dziś nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który ze składników aloesu jest główną substancją odpowiedzialną za jego tak liczne właściwości. Wiadomo jednak, że zawarte w liściu składniki odżywcze współpracują ze sobą i należy je stosować razem, aby je w pełni wykorzystać.

Wpływ i działanie aloesu na skórę

Pierwszą oficjalnie potwierdzoną właściwością aloesu było gojenie ran oparzeniowych skóry. Od lat stosowany jest przecież w leczeniu oparzeń, nawet większość kremów zalecanych po opalaniu zawiera właśnie aloes.

aloes na skóre foreverAloes jest bardzo często wykorzystywany do produkcji wszelkiego rodzaju kosmetyków do codziennej pielęgnacji, ponieważ cechuje się tym, że jego pH jest zgodne z pH zdrowej skóry ludzkiej i mieści się w przedziale 5.2 – 5.6.

Ponadto aloes, ze względu na swoją wyjątkową właściwość zatrzymywania wody i wprowadzania jej do tkanek, jest cenny dla zachowania młodego i zdrowego wyglądu skóry. Liczne badania potwierdzają, że starzenie się skóry jest zwykle spowodowane utratą wody oraz działaniem wolnych rodników (oksydacja), a aloes potrafi zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Dodatkowo przez zawarte w nim składniki aktywne biologicznie doskonale odżywia skórę, a także przeciwdziała jej starzeniu się dzięki antyoksydantom. Biologicznie czynne składniki aloesu są szybko wchłaniane i przenikają bardzo głęboko w warstwy naskórka. Istotne jest więc, aby stosować czysty miąższ z aloesu, albo produkty zachowujące wszystkie jego naturalne właściwości, choćby galaretka aloesowa, stanowiąca czysty żel z aloesu na neutralnym nośniku żelowym. Aloes można uprawiać w domowej doniczce i wówczas wystarczy rozciąć liść rośliny i świeży miąższ (galaretowaty żel) nałożyć na skórę, uważając aby żółty sok (aloina), wydostający się bezpośrednio spod skórki, nie dostał się na skórę, by uniknąć ewentualnego podrażnienia.

Polisacharydy, a zwłaszcza acemannan, zawarta w aloesie, nadają roślinie wyjątkowych właściwości. Otóż acemannan jest bardzo istotnym składnikiem odpowiedzialnym za utrzymywanie w roślinie odpowiedniego poziomu wilgoci. To między innymi dlatego skóra zaraz po nałożeniu żelu z aloesu staje się jedwabiście miękka i bardzo delikatna. Dodatkowo acemannan stymuluje krążenie oraz produkcję kolagenu, co sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna. Ponadto reguluje odczyn kwasowo-zasadowy skóry.

Dlaczego aloes jet idealny do codziennej pielęgnacji skóry?

Właśnie dlatego, że idealnie nawilża i odżywia skórę, chroni i regeneruje oraz spowalnia jej procesy starzenia się.

© Uwaga opis autorski forever-produkty.pl - kopiowanie oraz rozpowszechnianie opisów produktów lub ich fragmentów zamieszczonych w sklepie forever-produkty.pl jest zabronione! Zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych